18.04.2020 Milli Savunma Bakanlığından tarafından Pençe-Kartal Operasyonunun devamını teşkil eden Pençe-Kaplan Operasyonu başladı. Pençe-Kaplan Operasyonu neden Haftanine düzenlendi, Pençe- Kaplan Operasyonunu Kim komuta ediyor? İşte Pençe- Kaplan Harekatı hakkında her şey.

PENÇE-KAPLAN OPERASYONU NEDİR?

Milli Savunma Bakanlığı, 14.06.2020 tarihinde Irak’ın kuzeyine Pençe-Kartal Operasyonu düzenlediklerini ilan etmişti. Pençe- Kartal Operasyonu, Irak’ın kuzeyine yapılan 1. Operasyonu ihtiva ediyordu. Hava harekâtının ardından Kara Operasyonunun yapılacağı planlanmıştı. Irak’ın kuzeyine 2. Operasyon emri 18.04.2020 Pazar saat 01.00’da verildi. Pençe- Kaplan Operasyonu, Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından: “Pençe-Kaplan Operasyonu başladı. Kahraman Komandolarımız Haftanin’de!” notuyla duyuruldu.

Pençe-Kaplan Operasyonunun da maksadının “Pençe-Kaplan Operasyonu: son zamanlarda karakol ve üs bölgelerimize artan taciz ve saldırı teşebbüsünde bulunan PKK ve diğer terörist unsurlara yönelik olarak uluslar arası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız çerçevesinde icra edilmektedir.” Notuyla paylaştı. Bu olgunun Pençe-Kartal Operasyonunun 2. Adımını ihtiva ettiğini görmekteyiz.

PENÇE-KAPLAN OPERASYONU NEDEN HAFTANİNE DÜZENLENDİ?

Haftanin’in Irak’In kuzeyinden, Türkiye’ye geçişi sağlayan yegâne yerlerden birisidir. Haritadan daha iyi anlaşılacağı üzere, Şırnak-Uludere bölgesi, Irak’taki Haftanin’in hemen yamacında yer almaktadır. Bu durumda terör unsurları, Şırnak’a rahat geçiş yapabilmek için Haftanin’i kullanmaktadır. Ayrıca Haftanin Türkiye’nin yanında Suriye’ye de uzanmaktadır. Terör unsurları Suriye’ye geçerek Türk üslerine yönelik saldırılarda düzenlemektedir.

ATAK HELİKOPTERİ, OBÜS, İHA VE SİHALARADA GÖREV VERİLDİ.

Pençe-Kaplan Operasyonunda, Terör örgütlerini yerle bir etmek için milli ve yerli İHA, SİHA ve Atak helikopterine görev verildi.  Bilindiği üzere terörle mücadele kullanılan İHA ve SİHA önemli bir güç sağlıyor. Pençe-Kaplan Operasyonu başladığından itibaren 36 saat içerisinde 500’den fazla hedefin tarumar edildiği açıklandı. Komandolar 1900 metreye ulaşan terör yuvalarına sızmalar gerçekleştirdi. Ayrıca Fırtına obüslerinin ve ÇNRA mermilerinin terör mevzilerine tam isabetle atılarak bölgedeki yaşam ve barınakları yerle bir ettiği bildirildi.

HAFTANİN BÖLGESİNDEKİ HEDEFLER TAM İSABETLE VURULUYOR.

Haftanin bölgesinde SİHA atışlarının tam isabetle vurulduğu bildirildi. Ayrıca Bölgede yapılan Pençe-Kaplan Operasyonunda Komandoların, terör örgütüne ait Eyp’leri ve tuzaklı mayınları etkisiz hale getirdiklerini açıkladı. Ayrıca terör örgütüne ait birçok yaşam malzemeleri ve mühimmatların da imha edildiği duyuruldu. “Ara-bul-yok et” parolası kullanarak terör örgütüne darbe vurulmaya devam ediyor.

PENÇE- KAPLAN OPERASYONUNU KİM KOMUTA EDİYOR?

Irak’ın kuzeyinde yer alan Haftanin üzerine düzenlenen Pençe-Kaplan Operasyonunu da Pençe- Kartal Operasyonunu idare eden ekip yürütmektedir. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akara, Genelkurmay başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Pençe-Kartal Operasyonunu komuta etmektedir. Ayrıca Pençe-Kaplan Operasyonu, Kara Kuvvetleri Harekât Merkezinden idare edilmektedir.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR: GAYET GÜZEL GİDİYOR.

Akar: Her şey güzel gidiyor. Açıklamasının ardından Akar, bölgedeki komandolara sesledi. Özetle: “Gözümüz kulağımız sizlerle, Bölgenin tozunu, toprağını hissediyoruz. 2015’den beri terör yuvalarının bulunduğu yerlere “girilmez, çıkılmaz” dedikleri yerlere girdiniz. Aynı maksatla ilerlediğiniz Pençe-Kaplan Operasyonunu da başarıyla bitireceksiniz. Kara Kuvvetlerinin tarihine yeni bir altın sayfa ekleyeceksiniz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Maalesef Şehidimiz Var…

19 Haziran 2020 tarihinde terör örgütleriyle çıkan çatışmada bir askerimiz şehit düştü. Sevk edildiği hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.