Türk Silahlı Kuvvetleri, Kara ve Hava birlikleri ile müşterek bir harekat gerçekleştiriyor. Harekatın başlangıç öncesi hazırlıklar uzun süreden beri yapılıyordu. Ülkemizi Suriye’nin kuzeyinde PKK ve PYD tarafından ülkemizin işgali için oluşturulan kantonları ve terör örgütü mensuplarının yok edilmesine yönelik operasyonun   büyük ve kapsamlı bir operasyon olacağı Cumhurbaşkanı ve Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları tarafından değerlendiriliyordu. Harekat öncesi tüm askeri planlar titizlikle hazırlandı. Tüm olasılıklar kuvvet komutanları arasında görüşüldü. Vazifenin alınması ile birlikte düşmanın durumu, yeri, kuvvet sayısı, kullandığı silahlar ve düşmanın imkan ve kabiliyetleri analiz edilip masa yatırılıp operasyon haritaları üzerine yerleştirildi.  Bölgenin tüm küçük ve büyük ölçekli haritaları Harita Komutanlığına temin edildi.  Bölgenin coğrafi yapısı ve kritik arazi arızaları incelendi. Silah ve teçhizatlar dahil hepsinin mükemmel şekilde bakımları yapıldı. Verilen emir gereği vazife ve vazifenin tahlili ayrıntılı olarak görüşüldü ve tasarı planı oluşturulmuş oldu. Harekat kış şartlarında yapılacağı için arazi ve havanın Askeri Harekata etkileri değerlendirildi.

tsk silahsiz asker konvoyu

Bölgede bulunan sivil ve askeri istihbarat birimlerinin yoğun çalışmaları sonucunda istihbarat bilgileri toplandı ve bu bilgiler ilgili merkeze aktarıldı. Zamanın tahlil edilmesi ve son bir muhakeme ile plan tamamlandı ve harekat emri verildi. Harekatın başlangıcı mükemmel olmalıydı ve öyle de oldu. Dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir şekilde 72 savaş uçağı ile harekat 113 hedefin 108′inin tam işaretle vurulmasıyla başladı.  72  savaş  uçağının bir operasyonda bu şekilde kullanılması ilk defa oluyordu. Saatteki hızı yaklaşık 2475 KM/h olan bu uçakların koordineli şekilde ve hiç bir zayiat vermeden hedefleri vurması ve üs bölgelerine dönmesi büyük bir başarıdır. F-16′lar bombalamaya başlamadan belli bir süre önce Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı özel kuvvetler personelleri bölgeye sızdılar ve düşmanın , yeri lojistik alanları ve sığınaklarının koordinatları Hava Kuvvetleri ve topçu birliklerine bildirildi. Pilotların kullandığı tüm mühimmatlar adrese teslim şekilde hedefine ulaştı ve hedefi imha ettiler. Hava Kuvvetlerine bağlı F-16‘ların başarılı hava harekatından sonra topçu birlikleri yine özel kuvvetlerin vermiş olduğu yeni koordinatlara atışları başladı. Aslında F-16‘ların ve topçu birliklerinin bu atışları imha amacını taşımakta birlikte aynı zamanda diğer birliklerimizin bölgeye uygun şekilde taktik ve idari intikal amacına da hizmet ediyordu.

afrine operasyon başladı

Operasyon Genel Kurmay Harekat Merkezinden anında takip ediliyor. Bu alanda askeri haritalar üzerinde birliklerimizin yeri ve konumu ilgili yetkili komutanlar tarafından takip ediliyor. Harekat modern savaşlarla asimetrik savaşların bir arada meydana geldiği ve kuvvet çarpanının her an değişebildiği bir savaş şeklinde devam ediyor. Çünkü güçlü bir ordu ile terör örgütünün mücadelesi bunu gerektiriyor. Zeytin Dalı Harekatına hem derinliğine hemde çepeçevre kuşatmanın bir arada gerçekleştiği bir faaliyet şeklinde gerçekleştiriliyor. Harekat yukarıdan aşağı ve dışarıdan içeri olacak şekilde tüm birliklerimizin koordineli bir şekilde hedeflere doğru ilerlemesi ile devam ediyor. Afrin bölgesinin dağlık bölgesinden meskun mahallere doğru teröristler imha edilerek faaliyet icra ediliyor. Dağlık bölgeyi temizlemeden mesken mahallere inmek oldukça zor ve belli riskleri de beraberinde getiriyor. Bölgede bulunan köylerde meydana gelen çatışmalar sonucunda ilgili köyler teslim alınıyor ve bu bölgelerde Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) ait birliklerden belli sayıda unsurlar bölge ve köy emniyeti için bırakılıyor. Yine köyler arasında Afrin ile ve ihtiyat birliklerimiz ile koordinasyonu sağlayacak şekilde askeri kontrol noktaları oluşturuluyor. Bu noktalar bir nevi ileri muharebe karakolları görevini yerine getiriyorlar.  Oluşturulan bu kontrol noktaları hem bölgenin emniyeti hemde ikmal imkanlarını kolaylaştırıyor. Harekatın ilerleyen safhalarında Afrin‘e girilecektir. Bölgede Mayınlar ve el yapımı patlayıcılar olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda bölgede tüneller ve Bubi tuzakları da bol miktarda bulunmaktadır. Afrin şehir merkezinin her yeri ,yeraltı alanları tek tek alınarak operasyon devam edecektir. Birliklerimiz her türlü muharebe imkan ve kabiliyetlerine sahiptir. Merkezde hendek savaşları şeklinde geçecek olan mücadele konusunda özel birliklerimiz ve komandolarımız son derece tecrübelidir. Yurtiçinde ve özellikle Fırat Kalkanı Harekatında oluşan ve kazanılan bu tecrübe Zeytin Dalı Harekatında en büyük kuvvet çarpanı olacaktır. Operasyon istediğimiz ve TSK’nın  öngördüğü şekilde başarıyla devam  ediyor. Zeytin Dalı Harekatı başarılı bir şekilde bitecektir. Türk milleti olarak ordumuza  ve kahraman mehmetciğimize inanıyor ve güveniyoruz.