Başbakan Binali Yıldırım: Harekatın başlama sebebi saldırıları durdurmak dedi. Suriye’nin kuzeybatısında yer alan ve kritik, zorlu bir bölge olan Afrin’de teröristlere karşı başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bugün (21 Ocak 2017) tarihinde saat 11:05 sularında hava saldırılarına devam ettiği gibi bu sefer de kara harekatını başlattı. Bu Askeri Harekatı değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, Harekatın Türkiye ekonomisini olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

Türkiye’de bu harekatın bir etkisi olmadığını hatta bu harekatın başlama sebebi “Saldırıları durdurmak” diye niteledi.

 

Şu dakikaya kadar Türkiye’den özel kuvvetler ve komandolar sınıra dizildi. 17 adet tuzaklı mayın bölgesinin temizlendiğini ve dört tane köyün YPG’nin elinden alındığını biliyoruz. Genelkurmay Başkanlığı, harekat sırasında barınak, sığınak, mühimmat deposu ve silah mevzisinden oluşan 45 tane hedefin daha Hava Kuvvetleri Komuntanlığı’na bağlı 32 tane uçak tarafından imha edildiğini belirtti.

Şuan TSK, ÖSO ile birlikte Afrin sınırı içinde yaklaşık 5 kilometre yer ilerlediğini belirtti. Özgür Suriye Ordusu‘na katılan 25 bin adet suriyelinin, Afrin harekatına katıldığını belirtildi.

 

Daha fazla Askeri Haber için Askeri Harekat adresini takip edebilirsiniz. Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayınız @askeriharekatcom