YPG’den kaçan Türkiye’de yakalanan ve yargılanan 2 teröristin ifadesi alındı. Dediklerine göre Afrin Operasyonu için ABD’nin terör örgütü YPG’ye yardım yaptığını açıkladı.

Suriye’nin farklı bölgelerinde teröre destek veren, sonradan bu yaptıklarından pişman olan teröristler, Kilis sınırında güvenlik güçlerine teslim oldu ve örgütle ilgili bildiklerini anlattı.

“Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme veya üye olma” suçundan tutuklu olarak yargılanan R.C, örgütün “Cizire kantonu” olarak bilinen bölgede bulunduğu sırada ABD, Almanya ve Rusya’nın bulunduğu bazı ülkelerin askerlerinin kendileriyle görev yaptığını söyledi.

YPG’nin elinde olan silah ve mühimmatları ABD başta olmak üzere diğer yabancı devletlerden havadan paraşüt ile verildiğini belirten R.C, “YPG’nin DEAŞ ile olan çatışmaları Amerika tarafından koordine edilmektedir. ” dedi.

Terör örgütü YPG‘nin amacının Türkiye’nin Suriye gibi bir savaş ülkesi haline gelmesini sağlamak ve sözde bağımsız bir devlet kurmak olduğunu belirten R.C, ifadesinde şunları söyledi:

“Hava saldırıları olduğunda bulunduğumuz yerleri bırakıp, mağara ve sığınaklara koşardık. Hava saldırısı yapıldığında bazı şehirlerde top ve öbüs muhimmatları ile katyuşa füzeleri hazırlanır Tıl Şehir, Tel Rifat ve Minnağ köylerinde beklenirdi ancak Tıl Şehir Köyü‘nde bulunan obüsleri, top ve katyuşalardan Suriye rejimi ile YPG/PKK tarafından koordineli olarak Fırak Kalkanı‘nda bulunan muhalif güçlere atış yapılırdı. Kamyon üzerine monte edilen ‘doçka 57’ olarak bildiğim silahlar çatışma olan bölgelere sevk edilirdi.

Örgüt içerisinde yıllarca kalan R.C, bombalı saldırıların talimatları, bu iş için seçilen ve “fedai” olarak tanınan örgüt mensuplarının eğitim sürecini anlattı.

Bu teröristler örgütün kamplarında 6 ay ila 1 yıl arasında askeri ağırlıklı eğitim aldığını belirtti. Fedailerin yetiştirilmesinden ve eğitimlerinden en üst düzeydeki sorumlu Murat Karayılan‘dır denildi. Eğitimi tamamlayanlar Türkiye’ye gönderilir, herhangi bir suçtan aranması ve sabıkası olmayan yaşça ve fiziki özelliklerin kendisine benzeyen biri bulunur ve belirlerler. O kişi adına nüfus cüzdanı başvuru yaparak sahte kimlik temin ettiklerini söyledi. Fedailer Karayılan’dan talimat beklerler, verilen talimat örgüt mensupları tarafından fedailere verildiğini söyledi. Diğer PKK/KCK üyelerinin yardımıyla eylem  zamanını belirlerler ve eylemleri genellikle bombalı araçlarla yaptığını belirtti. Nadiren de olsa kanalizasyonlara girip binalarının altını patlattığını da belirtti.”

Sınırı geçmek için ABD’den tünel kazıcı sipariş etmişler;

Örgütün Afrin’deki saha komutanının zaman zaman “Cizire kantonu“na giderek oradan aldığı emirleri diğer teröristlere ilettiğini söyleyen R.C, geçen yılın nisan ayında Afrin bölgesinde bulunduğunu belirterek, “Ben Afrin‘deyken Amerika’dan tünel kazıcı sipariş etmişlerdi. Bu makine ne zaman gelir bilemiyorum.0″ dedi.

ABD yine bizim karşı olduğumuz bir terör örgütüne açık açık yardım yaptığını tekrardan gösterdi.

Daha fazla Askeri Haber için takipte kalın.