Merhaba askeriharekat.com okuyucuları.Sizlere gururla okuyacağınız ilk yerli ve milli piyade tüfeği olan MPT 76 Piyade Tüfeği ile ilgili bilgileri yazdım. İyi okumalar

Ülkemizin içinde bulunduğu zorlu koşullar ve stratejik konumu nedeniyle güçlü bir orduya sahip olması gerekmektedir. Türk ordusu kendine verilen her türlü görevi en zor ve çetin şartlarda ifade edebilen , asimetrik savaş tehditlerini bertaraf eden güven veren, caydırıcı, bölgesinde etkin, barışı koruyucusu, disiplini , ülkesiyle ve milletiyle bütünleşmiş güçlü saygın bir ordudur. Türk ordusu Kara Kuvvetleri Komutanlığının ilk kuruluş tarihi olan M.Ö 209 (Cengiz Han’dan beri) yılından zamanımıza kadar geçen sürede başarılarını kanıtlamıştır.

Şimdi de MPT 76 Piyade Tüfeğinin  başlangıç oluşum ve üretimi ile ilgili bilgiler verelim.     

MPT milli piyade tüfeği anlamına gelmektedir. MPT 76 ülkemizde G3 piyade tüfeğinin yerini almaya başlamıştır. SSM savunma sanayi Müsteşarlığı tarafından  1967 yılında TSK envanterine  giren G3 piyade tüfeklerinin kullanımına son verilmesi kararı ile birlikte MPT 76 piyade tüfeğinin üretilmesine  2009 yılında karar verildi. Üretilecek olan piyade tüfeği her şeyiyle yerli ve milli olmalı fikri mülkiyet hakları da ülkemize ve milletimize ait olmalıydı. MKE ana yüklenici KALEKALIP firması alt yüklenici olup mühendislerimiz ayrı ayrı gruplar halinde çalıştılar ve 3 adet prototip ürettiler. Bu prototipten bir tanesi seçilerek üretimine karar verdiler. İlk üretim ile birlikte 2010 yılında silah üzerinde iyileştirmeler yapıldı ve seri üretime karar verildi. MPT 76 Piyade tüfeği halen seri olarak üretilmektedir.

MPT 76’nın Genel Özellikleri:

  1. Dünyada üretilmiş en iyi piyade tüfeklerinin en iyi özellikleri MPT 76’nın üzerinde başarıyla uygulanmıştır.
  2. Dipcik sistemi kademeli sistemdir.
  3. Sessiz kurma sistemi mevcuttur
  4. Sağ ve sol kullanıcılar rahatlıkla kullanabilirler.
  5. Namlu ömrü 15000 mermidir.
  6. Optik gece ve gündüz görüş sistemlerinin kullanımına uygundur.
  7. 42 Nato testinden başarıyla geçmiştir.

 

Şimdi de MPT 76 nın adedi bilgilerine bir bakalım.

ÇAP : 7.62 mm
AĞIRLIK : 4.180 kg
UZUNLUK : 920 mm
SARJÖR KAPASİTESİ : 20 Fişek
ATIŞ HIZI : 650 Atım/dk.
MERMİNİN İLK HIZI : 800 M/SN
ATIŞ MODU : YARI / TAM OTOMATİK
ÇALIŞMA SİSTEMİ : Kısa çarpmalı, Gaz piston hareketli , Döner başlı kilitlemeli

 

 

Türk mühendisleri kendilerine imkan verildiği zaman neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiş ve gurur kaynağımız olmuşlardır. Bu gurur Türk mühendisleri nezdinde Türk Milletine aittir.

Yazımı okuduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.  Lütfen  askeriharekat.com’u takip etmeye devam ediniz