Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Özbekistan İş Forumu’nda iş adamlarına hitap etti.

Türkiye ve Özbekistan İş Forumun’da konuşan Recep Tayyip Erdoğan “Konuşup, oturup, yazıp çizip masada bırakmak bizim işimiz değil. Biz konuştuk, yazdık, imzaları attık, bundan sonra uygulaması size ait” diyerek iş adamlarına seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar iş adamlarını hedef alarak “Varsa önünüzde bir taş, bir engel kaldırmak bize ait” diyerek güvence verdi.

 

“SIRF KAR VE MADDİ KAZANÇ AMAÇLI DEĞİL”

Türk ürünlerinin Özbek tüketiciler nezdinde itibar gördüğünü, kendilerinin de Türkiye’de bulunan iş adamlarını ve girişimcileri Özbekistan’a yatırım yapmaya teşvik ettiklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tarihi İpek Yolu’nun parçası olan, birbirine kardeşlik bağıyla bağlı ülkelerimiz çok daha büyük başarılara birlikte koşacaktır. Burada çok önemli bir noktaya dikkatlerinizi çekmek istiyorum, ülkelerimizin birbirine ekonomik ve ticari yaklaşımı sırf kar ve maddi kazanç amaçlı değil, olmamalıdır. Ekonomik, ticari ilişkilerimizi aramızdaki kardeşlik bağlarını güçlendiren birer sıçrama tahtası olarak görmeliyiz. Tıpkı iki kardeş gibi biri yükseldikçe diğeri de yükselen, iyi ve kötü gününde dayanışma içinde olan, birbirine asıl bu yönden bağlı ülkeler olduğumuzun bilinciyle hareket etmeliyiz. Birbirimizin kazancını kendi kazancımızdan daha önce tutmak kardeşliğimizin gereğidir. Açıkçası biz, bu inançla hareket ettik, ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dostunla gönüldaş ol, yaptığı işte birlik ol.” Özbek deyişini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sizlerin de buradaki ve ülkemizdeki yatırımlarınızda bu prensibi, bu bakış açısını muhafaza edeceğinize inanıyorum. Türk ve Özbek iş adamlarının da birbirlerine karşı açık, dürüst, birbirlerinin her zaman yanında ve gönüldaş olmalarını arzu ediyorum. Karşılıklı fayda ve güven temelinde daha da ileriye gitmek için hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. Sizlerin de bu sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğinizden şüphem yoktur.”