Türkiye Cumhuriyeti , Türk ordusu ve Türk milleti bir bütün halinde varlığını sürdürmeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz küresel şartlar ve  stratejiler ülkelerin kendi menfaatleri doğrultusunda şekilleniyor. Var olma mücadelesi  aynı zamanda bölgesel savaşların oluşumuna zemin hazırlıyor. Dünya üzerindeki tüm ülkelerin en büyük hedefi varlıklarını devam ettirebilme mücadelesidir. Bu mücadele bazen ülkeler arası bir savaş bazende terör örgütleri üzerinden yapılan yada yaptırılan saldırılar seklinde ortaya  çıkabiliyor. Dünyada ulus devletler dışında dünyanın  tamamına hakim olmak ,dünyayı yönetmek ,siyasal ve ekonomik alanlarda hakimiyetin tamamen elinde olmasını isteyen Amerika Birleşik Devletleri ise bu oluşumların merkezinde bir konumda bulunmaktadır. Amerika Birleşik devletleri yeni dünya düzeni adı altında aslında uzun yıllardan beri bir faaliyet içerisindedir. ABD‘nin buradaki amacı ulus devletlerin parçalanması küçük ve kontrol edilebilir devletçiklere bölünmesi esasına dayanıyor. Parçalanan bu küçük devletçiklerin yönetimine siyasal ve yönetimsel açıdan kendi istedikleri yönetici ve liderleri yerleştirdikten sonra ilgili ülkeleri tamamen kontrol altına alıyor. Siyasal ve ekonomik açıdan bu ülkeden sömürü yoluyla kazandığı paralar ile diğer ülke yada ülkelerin  parçalanması için kendi menfaatleri doğrultusunda zeminler hazırlıyorlar.Arap baharı olaylarına ,Irak’ın işgali ve Suriye iç savaşlarına baktığımızda bunları çok rahatlıkla görebiliriz. Türkiye bu benzeri etkilerden kendini koruyabilmek ekonomik, siyasal, savunma sanayi ve diğer tüm alanlarda koruyucu ve kollayıcı tedbirlerini almaya devam ediyor.

Amaç Türkiye’nin İşgalidir!

Suriye‘nin kuzeyinde Amerika Birleşik Devleri tarafından PKK, PYD ve YPG ye yapılan askeri yardımlar sonucunda bölgede Kürt temelli kanton bölgeler oluşturulmuştur.  Amaç gerçekte Türkiye’nin işgalidir.  Türkiye’nin tüm ikazlarına rağmen bu oluşumlar artarak devam etmektedir. Türkiye uluslararası hukuktan doğan meşru haklarını kullanarak bölgeye Zeytin Dalı Harekatı adı altında kapsamlı bir operasyon düzenlemektedir. Harekat Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da harekata iştirak etmektedir.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin milli menfaatleri için her dönemde en zorlu koşullarda ve bölgeye barış getirebilmek adına kendine verilen vazife esasları doğrultusunda her türlü harekatı tüm safhaları ve aşamaları dahil yapabilme imkan ve kabiliyetlerine sahip dünyanın en büyük ordularından biridir. Mazisi uzun bir geçmişe dayanan ordumuz şuan girdiği savaşlar , çatışmalar ve   askeri harekatlarda edindiği tecrübeler ile kendini geliştirmektedir. Kazanılan her tecrübe muharebe alanlarında kullanılmakta ve mükemmel sonuçlar alınmaktadır.

 

TSK‘nın  Afrin bölgesinde başlatmış olduğu Zeytin Dalı harekatında muharebe alanlarında uyguladığı stratejiler harekatın sağlıklı ve en asgari zayiatla bitirilmesi açısından  büyük önem arz etmektedir. Zeytin Dalı harekatının başlangıcında bölgeye keşif , gözetleme ve istihbarat faaliyetleri için Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı birliklerimizin girmesi harekatın başarısı açısından oldukça önemlidir. Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapan personel subay,astsubay uzman çavuşlardan oluşmaktadır. Personel son derece zorlu eğitimlerden geçmektedir. Görev ve vazife bilinciyle her eğitimi başarıyla bitirip gerçek muharebe alanlarına gitmektedirler. Özel Kuvvetlere Komutanlığına bağlı personellerimiz bölgede kritik arazi arızaları esas alınarak teröristlerin bulundukları yada bulunabileceği, dağlık bölgelerdeki mağara ve sığınak noktalarının koordinatlarını  aldılar. Afrin şehir merkezine yakın noktalarda bulunan meskun mahal ve köylerin koordinatları ve bu köylerle ilgili tüm bilgileri tespit ettiler. Harekatın ileri safhalarında yaklaşık 500 bin kişilik bir  nüfusa sahip olan Afrin şehri ile ilgili kesif ve istihbarat bilgilerini öncelikle  Türk Hava Kuvvetleri olmak üzere Ankara‘da Genel Kurmay Başkanlığı harekat merkezi ile ve tüm harekata katılan birliklerimizle paylaştılar. Harekatın başarısı açından  bu bilgilerin hayati öneme haiz olduğunun farkındaydılar. Çünkü harekat hedeflerin tam isabet vurulmasıyla başlarsa harekatın ileri safhaları başarı ile devam edecektir.

 

Türk hava kuvvetlerinde şuan faal olarak hizmette olan ve hemen hemen tüm harekatları icra eden F 4 ve F 16 uçakları mevcuttur. Bu uçaklarımız uzun bir süreden beri Türk hava kuvvetlerine hizmet etmektedirler. özellikle F 16 lar dünyanın en iyi savaş uçakları arasında gösterilmektedir. F 16 C ler tek kişilik F 16 D modeli ve 2 kişilik  olmak üzere iki modelden oluşmaktadır. Savaş meydanların da gökyüzünün kartalları olarak tanınan f 16 lar gerçek bir savaşan şahinlerdir. Hızları yaklaşık 2475 km/h dir. Manevraları ve vurucu gücü son derece yüksektir. Şuan dünyada kullanılan en faal uçaklardan birisidir. her türlü akıllı mühimmatı kullanabilmektedir. Harekata Türk hava kuvvetleri 72 uçakla başladı. aslında bu dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir harekat  başlangıcıydı.

turkey f16  fighthing falcon using flares

Buradaki savaş uçağı sayısının yüksek tutulmasındaki asıl  amaç bölgenin coğrafi açıdan zor ve engebeli olması ve hedef sayısının  fazla olmasından kaynaklanmaktadır. 72 savaş uçağı ile bir harekata başlamak hem dünyaya hemde ülkemizin gücünü terör örgütlerine göstermek ve   düşman üzerinde şok etkiler bırakma açısından son derece önemlidir. Çünkü teröristlerin kendilerine göre yapmış oldukları tüm planlar geçersiz kalacak ve bizim uyguladığımız savaş  kuralları  ile savaşmak zorunda kalacaklardır. Hava alanlarından  silahları ve mühimmatları ile havalanan 72  uçak havada tam bir koordinasyonla 113 hedefin 108 ini başarıyla imha ettiler. geriye kalan 5 hedefi ise sivil ve masum bölge halkı vatandaşlarının buralarda bulunması nedeniyle savaş kuralları gereği imha edilmedi.  Türk hava kuvvetlerinin 72 uçakla tam bir koordinasyon   ile hedefleri vurması ve hiç bir zayiat vermeden üslerine dönmeleri Türk havacılık tarihi için oldukça önemli bir  olaydır. Bu başarıda en büyük pay elbette mükemmel eğitimden geçmiş olan ve hava harekatını icra eden kahraman pilotlarımıza aittir.

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığının bu başarılı hava harekatından sonra devre topçu birliklerimiz girdi. Hem Türkiye içinden hemde Suriye  toprakları içinde konuşlu olan ve menzilleri yaklaşık 40 km‘ olan  obüsler ve kundağı motorlu toplar kendilerine istihbarat merkezi tarafından verilmiş olan ve teröristlerin bulunduğu hedefleri yoğun ateş altına aldılar. Bu yoğun ateş faaliyetlerine yine bölgede bulunan çok namlulu roketatarlar eşlik ettiler.  Hava kuvvetlerinin saldırıları ve topçu birliklerinin bölgeyi yoğun ateş altına alması sert ve zorlu coğrafi koşulların hüküm dürdüğü muharebe sahasındaki hedefleri imha etmekle birlikte bölgenin yumuşatılması amacını da hedeflemektedir. Teröristlerden bir miktar arındırılmış bölgeye girmek diğer unsurlarımız için daha kolay olacaktır.

 

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tüm sınıflara görev düşmektedir.

Zeytin Dalı harekatına iştirak eden Kara Kuvvetlerine bağlı tüm birliklerimiz  tam bir koordinasyon halinde çalışmakta ve faaliyetlerini devam ettirmektedirler. Muharebe meydanlarında faaliyetin iyi  kontrol edilebilir  şekilde devam edebilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tüm sınıflara görev düşmektedir. İstihbarat birimleri  bölgeden sağlam ve nitelikli bilgiler toplamlıdır. İstihkam birlikleri kadrolarında buluna araç ve gereçlerle birliklerimizin hedefe daha rahat ve kolay gidebilmesi için geçit açabilmeli ve bölgenin mayınlarını temizlemelidir. İkmal komutanlığına bağlı birliklerimiz ise hem personel ihtiyaçları hemde araç ve gereçlerin Yakıt imkanını yapabilmeli meydana gelebilecek arızaları anında onarabilme imkan ve  kabiliyetlerine sahip olmalıdır. Ankara‘ da Genel Kurmay Harekat Merkezindeki harekatı takip eden Genel Kurmay Başkanımızdan harekat alanında operasyonu yöneten komutanımız olamak üzere hedefe en yakın birliklerimiz takip kontrol koordinasyon ve motivasyon esasları doğrultusunda tam bir uyum içinde faaliyeti icra etmektedir. hazırlık aşamasında yapılan planlar çerçevesinde hareket edilmekte olup meydan gelebilecek küçük plan değişiklikleri ana plan içine dahil edilmekte olup asıl hedef doğrultusunda harekat devam etmektedir.

 

Harekatın her anında ve her bölgesinde çatışma çıkma olasılığı çok yüksektir. birliklerimize karşı uygulanacak olan pusu ve benzeri faaliyetlere karşı personelimiz pusudan kurtulma ve karşı harekat eğitimleri neticesinde başarılı olacaktır. modern savaşlarla asimetrik savaşların aynı anda ve iç içe yaşandığı bir harekat zorlu ve meşakkatli bir durumdur. Türk ordusu aldığı hem düzenli ve modern savaşlar hemde gayri nizami harp teknikleri eğitimini aldığı  ve uzun süreden beri terörle mücadele ettiği için bu alanda oldukça tecrübe sahibi personele sahiptir. Yüksek eğitim ,tecrübe ve motivasyon ile başarıya ulaşılacaktır. Yüreği cesaret dolu  kahraman askerlerimiz  görevlerine başarıyla devem ediyor. Türk milleti ordusuyla gurur duyuyor. Şanlı tarihi zaferlerle dolu olan kahraman Türk ordusu yeni bir zafere çok yakındır.  Bu zafer ufuklarda Türk milleti tarafından görülmekte ve tüm heyecanıyla yüreklerde hissedilmektedir.