TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE VARLIK MÜCADELESİ

firtina obusleri

Türkiye bulunduğu konum itibarıyla Asya ve Avrupayı birbirine bağlayan önemli ve kritik bir bölgede bulunmaktadır. Türkiye’nin özellikle çatışmaların ve kronik anlaşmazlıkların, mezhepsel savaşların varlığını her zaman sürdürdüğü Ortadoğu’ya sınır olduğunu düşündüğümüzde ülkemizin önemi daha da belirgin hale gelmektedir. Ülkemiz bu bölgede meydana gelebilecek her türlü olaylardan etkilenmektedir ve bu durumlardan kendine vazife çıkartarak kendi stratejisini ülke menfaatleri doğrultusunda oluşturmaktadır. Afrin harekatı da bu stratejilerin bir sonucu olarak yapılacak bir harekattır.

afrin haritasi

Türk Silahlı Kuvvetleri uzun bir süreden beri hem yurtiçi hemde yurt dışında bir çok operasyonlar yapmakta ve bu operasyonlarda büyük ölçüde başarı sağlamaktadır. Önümüzdeki günlerde yine büyük bir operasyon gerçekleştirecektir. Bu operasyon TSK için yaptığı operasyonlar içindeki en büyük operasyon olacaktır.

tsk m60 tanklari

Suriye’de yaklaşık 6 senedir iç savaş hüküm sürmektedir. Bu bölgede bulunan devletler ve terör örgütleri kendi menfaatleri  doğrultusunda hareket etmektedirler. Türkiye bu bölgede toprak talebinde bulunmamaktadır. Ancak, bizim topraklarımıza göz dikildiğinde her türlü cevabın verileceğini dünya kamuoyuna her fırsatta bildirmiştir.

tsk f16 savas ucagi

Afrin Harekatı Hakkında

PKK ve uzantısı olan PYD Suriye’nin kuzeyinde Cizre bölgesinden başlayıp Akdeniz’e ulaşacak şekilde Afrin bölgesini kapsayan bir kanton bölge ilan ettiler. Buradaki asıl amaçları içine Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın dahil edildiği bir Kürt devleti kurmaktır. Bu Aynı zamanda oluşturulan bu kürt devleti sayesinde ilerleyen yıllarda Türkiye’nin işgaline yönelik adımların atılmasını  kolaylaştırmaktır. Türkiye,  elbette bu yapılanlara karşı boş durmamış ve kendi kırmızı çizgileri doğrultusunda harekat etmiştir. Başlangıçta Fırat Kalkanı harekatıyla bölgede özellikle Daeş terör örgütüne karşı büyük bir başarı sağlamıştır.Şimdi bu harekatın  devamı olan Afrin harekatı başlamış ve su an devam etmektedir. Bu harekatın  devamında Münbiç’e girilecek ve tüm PKK’ nın kanton ilan ettiği bölgeler temizlenecektir. Afrin de şuan yaklaşık 13000 terörist mevzilenmiş durumdadır. Ayrıca bu bölgede ABD ye yakınlığı ile bilinen yaklaşık 2000 kişilik ceyşül suvvar terör örgütü de bulunmaktadır. Zaten kantonların ilan edilmesi Türkiye’nin güneyden kuşatılma harekatının ilanı niteliğindedir.

insansiz hava araci

ABD nin PKK uzantısı olan PYD ye yaklaşık 3900 tır  silah ve mühimmat vermesi gerçek niyetlerin  ortaya çıkması açısından oldukça önemlidir. Afrin harekatı Fırat Kalkanı harekatıdan çok farklı bir konsepte icra edilecektir. Fırat Kalkanı harekatı kuzeyden güneye derinliğine yapılan bir temizleme ve süpürme harekatı şeklinde yapılmış Daeş terör örgütüne ait teröristler bölgeden temizlenmiş ve bölgeye yaklaşık 100000 kişilik sivil Suriyeli vatandaşlar tekrar yerleştirilmiştir. Afrin harekatı hem çepeçevre hemde derinliğine yapılacak bir harekattır. Afrin çevresi TSK ve özgür Suriye ordusu birlikleri ile kuşatılma durumdadır. Ancak Afrin bölgesinin bir bölümünün rejim bölgesi ile sınırı bulunmaktadır.

bmc kirpiler

PKK ve PYD bu bölgeden silah ve mühimmat ikmallerini yapabilmektedir. Harekatın başlangıcında Afrin ile rejim bölgesinin bağlantısının TSK Tarafından kesileceği tahmin edilmektedir. Afrin bölgesinde ABD askeri bulunmamaktadır. Yani bu bölgede ABD ile  bir çatışma söz konusu değildir. Afrin bölgesinin yaşayanları TSK’ nın  bölgeye girmesine olumlu bakmaktadır. MİT bölgede her türlü istihbarat çalışmasını yapmış ve bu bilgileri TSK ile paylaşmıstır. Cumhurbaşkanı ,TSK ve Türk milleti birlik ve beraberlik içinde hareket etmektedir. Afrin bölgesindeki harekat asimetrik savaşları da için barındıran bir harekat olacaktır. Çünkü bölgede bulunan teröristler düzenli bir ordu değildir. Bu nedenle gayri Nizami harbin tüm tekniklerini  TSK ya karşı kullanmak isteyecektir. Bölge tamamen tuzaklanmış haldedir. Afrin bölgesinde saha temizliğinden daha ziyade nokta temizliği yapılacaktır. Yani TSK her noktaya tek tek girecek ve bölgenin hem teröristlerden hemde mayın ve Bubi tuzaklarından temizlenlenmesi  sağlayacaktır. İdlip bölgesi istihbarat ve intikal bölgesi olarak kullanılacaktır.

zirhli ejderler

Afrin bölgesinde teröristerin çok miktarda tünel yada tüneller kazdığı  bilinmektedir. Tüneller için F 16 lar devreye girecek ve Beton delici mühimmatlar  NEB ler kullanılacaktır.  İnsansız hava araçları  ve silahlı insansız hava araçları etkin şekilde kullanılacaktır.  Sınırımızda  oluşturduğumuz beton bariyerlerin bir bölümü zırhlı araçların bölgeye intikal için kaldırılmıştır. Harekatın bitiminde tekrar yerine yerleştirilecektir. Afrin bölgesinde sık zeytin ağaçlarının varlığı bilinmektedir. Bu ağaçlar zırhlı birliklerin  hızını yavaşlatmaması için bölgeye çok miktarda istihdam araçları ve personeli gönderilmiştir.

bayrakli altay tanki

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Arkasında Türk Milleti Vardır

TSK bölgeye Türk kara kuvvetleri ve hava kuvvetleri ile birlikte ve senkronize olmuş şekilde girecektir. Sayısal askeri güç  olarak yaklaşık 17000 kişilik  bir kuvvetle bölgeye girecektir. TSK bölge ve  kendi içerisinde silah mühimmat teçhizat dahil her türlü hazırlığını yapmıştır. Bu hazırlıklar tüm imkanlar kullanılarak yapılmıştır. Harekat için en iyi silahlar en iyi personel ve en iyi araçlar seçilmiştir. En önemlisi TSK’nın arkasında Türk milleti vardır ve TSK’ ya olan güveni vardır. TSK bu harekattan başarıyla çıkacaktır. Türk ordusuna olan güvenimiz tamdır.