Pençe-Kartal Operasyonu Hakkında Her Şey

14.06.2020 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan Pençe- Kartal Operasyonu nedir? Pençe- Kartal Operasyonu nereye düzenlendi? İşte, Pençe- Kartal Harekatı hakkında her şey.

Pençe Kartal Operasyonu nedir?

Operasyon’un kelime anlamına bakacak olursak müdahale anlamlarını taşıdığını görmekteyiz. Genellikle cerrahi alanında kullanılan kelime, kısa süre içinde Askeri terimler arasında da yer almıştır. Pençe- Kartal Operasyonu da müdahale anlamını taşıdığı için bu niyetle kullanılmıştır. Operasyon, kısaca bir devlet’in aleyhine eylemlerde bulunan ve genellikle menşe’inin bulunmadığı kişiler üzerine yapılan müdahaledir. İşte, Pençe- Kartal Operasyonu da, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin meşru haklarını kullanarak, Ülke düzenini bozacak eylemler karşısında Irak’ın kuzeyinde bulunan ve terör örgütü mensuplarının üst bölgesi olarak kullandığı bölgelere yaptığı Operasyondur. Son dönemde etkisini büyük ölçüde yok ettiğimiz terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzey’ini mesken alması ve bölgeden Türkiye hududuna yönelik taciz atışlarını arttırması, Milli Savunma Bakanlığını harekete geçirdi. Yapılan bu taciz ve teşebbüs atışlarının Türkiye hudutlarının korunmasının meşru müdafaa hakkını doğurduğundan dolayı dün gece saatlerinde Operasyon emri verildi.

Pençe- Kartal Operasyonu nereye düzenleniyor?

Pençe- Kartal Operasyonu, PKK’nın üst ve karakol olarak kullandığı Irak’ın kuzey’ine yapılmaktadır. Pençe- Kartal Operasyonu’nun yapıldığı başlıca bölgeler ise: Karacak, Zap, Sinar, Basyan, Gap, Kandil ve en önemlisi Hakurk’tur. Dün gece saatlerinden itibaren bölgeye düzenli hava destekli operasyonlar gerçekleştiriliyor.

Pençe- Kartal Operasyonunu Kim idare ediyor?

Miili Savunma Bakanlığı tarafından dün saat 01.00 civarında Irak’ın kuzey’ine gerçekleştirilen Pençe- Kartal Operasyonu’nu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal tarafından Havva Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’nde idare edilmektedir. Yapılan açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geçmişte gerçekleştirdiği operasyonları referans göstererek bugün de aynı titizlikle idare edeceğini ve son terörist etkisiz hale getirileceğine dek devam edeceğini bildirdi.

Pernçe- Kartal Operasyonu’nda kullanılan mühimmatlar yerli mi?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Pençe- Kartal Operasyonu’nda kullanılan mühimmatların azami oranda yerli ve milli olduğu bu kapsamda terör örgütlerinin bölgedeki hâkimiyetine büyük zayiat verdiği dikkat çekildi. Ayrıca Irak’ın kuzey’inde ikamet eden sivillerin canlarına ve mallarına kesin oranda zarar verilmediği, hatta terör örgütlerinin işgal ettiği sivil halkın bölgelerinin arındırıldığı bildirildi.

Pençe- Kartal Operasyonun da 81 hedef imha edildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava harekâtında, terör örgütlerine ait mağara, barınak ve sığınaklardan müteşekkil 81 hedefin imha edildiği bilgisine yer verildi.

Pençe- Kartal Operasyonu’nda İHA’lara da görev verildi.

Pençe- Kartal Operasyonu’nda Hava Kuvvetlerine ait F16’ların yanında İnsansız Hava Araçlarına da görev erildi. Bilindiği üzere %100 yerli ve milli üretim olan İHA’lar son zamanlarda düzenlenen birçok harekât ve operasyon’un başkahramanları arasındadır. Pençe- Kartal Harekâtında da büyük rol oynayan İHA ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol uçağı) operasyona hız kazandırdı.

Ayrıca Pençe Operasyon’unda uçaklardan atılan milli mühimmatlar, mağara ve sığınaklarda 2. Patlamaya sebep oldu. Bunun nedeninin bölgede bulunan akaryakıt ve patlayıcılardan meydana geldiği tahmin ediliyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar pilotları tebrik etti.

Dün gece 01.00 sularında düzenlenen ve bugün itibariye son bulan Pençe- Kartal Operasyonu’nun ardından, Bakan Hulusi Akar, Pilotlara telsizden seslendi. “Pençe- Kartal Operasyonumuz sizlerin fedakârlığı ve kahramanlığıyla başarıyla tamamlandı. Terör örgütleri yerle bir edildi. Ülkemizi karakollarımızı, üs bölgelerimizi taciz eden, buralara saldırı planlayan terör yuvaları teröristlerin başlarına yıkıldı. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. Bugüne kadar yaptıklarınızdan dolayı sizi şahsım, Genelkurmay başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımız adına kutluyorum. Vatan size minnettar.”

Yapılan bu telsiz konuşmasına Pilotlar’dan cevap gecikmedi: “Havva Kuvvetlerinin vurucu gücü olan bizler her zaman göreve hazırız” cümleleriyle Bakan Hulusi Akar’a cevap verildi.

Burak Yiğit:
İlgili Gönderiler