Jack-in-the-box etkisi nedir ?

Jack-in-the-box etkisi  tankın içerisinde bulunan mühimmatın dışardan isabet alması sonucu infilak etmesine verilen isimdir. Tank hasarları arasında en ölümcül olanıdır. Mühimmat patlaması tankın tamamen imha olması ve tüm mürettebatın ölümü ile sonuçlanır.

(Mühimmatı Patlamış bir T72)

Zırhlı Mühimmat Depoları: 

bilindiği üzere Modern Tanklar’da mühimmat,tankın kule arkası bölümünde zırhlı bir  deponun içerisinde bulunur. bu zırhlı mühimmat deposunun teorik olarak amacı  tank mühimmatı isabet aldığında oluşan patlamanın ve alevlerin personele direk olarak etki etmesini engellemektir. fakat zırhlı mühimmat depoları tek başına etkili bir koruma sağlayamaz bunun nedeni mühimmat deposu zırhlı olsa bile depo içerisinde infilak eden mühimmatın oluşturduğu yüksek basınç zırhlı deponun kapaklarının yerinden fırlamasına neden olacaktır ve tank personeli bundan olumsuz etkilenecektir.

(Leopard 2A4 Tankına Ait Zırhlı Mühimmat Deposu)
M1A1 Abrams Tankına ait Zırhlı Mühimmat Deposu Kapakları kapalı iken

Blow-Out Panelleri Nedir ? 

Blow-Out panelleri tankların mühimmat depolarında bulunan tahliye kapaklarına verilen genel isimdir bu tahliye kapaklarının amacı mühimmat deposu içerisinde oluşan patlamaların oluşturduğu yüksek basıncı ve 1000 dereceye kadar ulaşabilen alevleri güvenli bir şekilde tankın dışına tahliye etmektir. Zırhlı mühimmat depoları Blow-Out panelleri olmadan bir anlam ifade etmezler. Modern tanklarda beraber olarak kullanılırlar.

M1 Abrams Tankı üzerinde Blow-Out Panellerinin bulunduğu konum Kule arkası mühimmat deposu ile aynı konumda.
(Blow-Out Panellerini dıştan görünümü herhangi bir patlama durumunda alevi ve basıncı tahliye etmek için bu kapaklar otomatik olarak açılıyor.
Mühimmat Deposunun isabet alması sonucunda oluşan alevleri Blow-Out sayesinde dışarıya tahliye eden M1 Abrams tankı.