Kazakistan Hakkında Temel Bilgiler

Kazakistan, Orta Asya’da yer alan Bağımsız devletlerden birisidir. Kazakistan, ülkemiz gibi ve birçok Türk devletleri (Kırgizistan,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan vb.) gibi bağımsız 7 Türk devletlerinden birisini oluşturmaktadır. Bolşevik İhtilalının ardından yavaş yavaş bağımsızlıkları için mücadele veren Kazakistan, 1991 yılına kadar Sovyet yani Rusya devletinin iradesinde bulunmak zorunda kaldı. Ancak 1990 yılındaki ekonomik krizler ve Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından 16 25 Aralık 1991’de bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Kazakistan’ın Nüfusu Kaçtır?

Kazakistan 2019 yılındaki nüfus sayımlarına göre toplamda 18. 690. 115 milyon nüfusa sahip oldukları biliniri. Nüfusunun %68, 5 ‘inin Kazak Türkleri, %18, 8 Rus uyruklu, %3 Özbek ve geri kalanlarının Alman, Tatar, Uygur ve Ukraynalılardan oluştuğunu bilmekteyiz.

Kazakistan Ordusu

Kazakistan’ın etkin personel sayılarına bakacak olursak toplamda 110.000 etkin personele sahip olduğunu ve 378.000 rezervli personele sahip olduğunu görüyoruz. Bu doğrultu da Kazakistan Milli Savunma Bakanlığına ve Kazakistan Silahlı Kuvvetlerine bağlı olan askeri personelleri neticesinde, dünya üzerinde en çok personele sahip 50. ülkedir. Kazakistan’ın detaylı askeri gücünü görmek için buraya tıklayın.

Kazakistan’ın Yüz Ölçümü

Kazakistan, 2.724.900 km2 yüz ölçümüne sahip olmasıyla dünya üzerinde en büyük dokuzuncu yüz ölçümüne sahip ülke olarak gündeme gelmiştir.  Orta Asya’yı birbirine bağlayan Kazakistan, kuzeyde Rusya, güneyde Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan, doğuda Çin yer almaktadır. Ayrıca Aral Gölü ve Hazar Denizine kıyısı olması da önemli su kaynakları barındırdığının da habercisidir.

Kazakistan’ın Başkenti Neresidir?

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’dır. Bilindiği üzere Kazakistan’ın 30 yıldır Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Nursultan Nazarbayev’in 2019 yılında görevi bırakmasının ardından, Nursultan’a teşekkür babında Astana şehrinin adını Nursultan olarak değiştirme kararı aldılar. Ancak tıpkı Türkiye gibi başkentinde nüfuz ağırlığı göz etmez. Kazakistan’ın Almatı şehri 2.000.900 kişiye ev sahipliği yaptığı için en büyük şehir unvanına sahiptir.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kimdir?

Cumhuriyet Rejimini benimseyen Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’dir. Başbakanlık görevinde ise Askar Mamin bulunmaktadır. Ancak 24 Aralık 1960’da göreve başlayan ve 19 Mart 2019 yılında görevi bırakan 80 yaşındaki Nursultan Nazarbayev, en değerli devlet adamlarından birisidir.

Kazakistan’ın Para Birimi Nedir?

Kazakistan’ın para birimi Tenge’dir. Günümüzde 1 dolar takriben 414, 58 Tenge’ye tekabül etmektedir.

Kazakistan’ın Resmi Dili Nedir?

Kazakistan’ın resmi dili Kazakça’dır. Ancak Rusya etkisinde kaldıkları için Rusçayı da 2. Dil olarak kabul etmişlerdir.  Kazakistan’da Kazak Kiril Alfabesi kullanılmaktaydı. Ancak 2015 yılının ardından Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatıyla 2025 yılına kadar Latin harflerine geçilmesi ön görüldü.

Burak Yiğit:
İlgili Gönderiler