Bu yazımızda Japonya’nın Askeri Gücü yayınladık. Ülkelerin Askeri Güçlerini öğrenmek ve karşılaştırmak için sitemizi kullanabilirsiniz.

Japonya 6500’den fazla adadan oluşan ve herhangi bir komşusu olmayan bir devlettir. Yakın komşuları; Rusya, Çin, Koredir. Japon adaları deprem kuşağında yer aldığı sık sık deprem ve tsunami afetleri olmaktadır. Ülkede 100’ün üzerinde aktif yanar dağ bulunmaktadır.

Genel olarak ılıman bir iklime sahip olan Japonya’da iklim farklılıkları da çok fazladır. Ülke genel olarak çok yağış almakta deniz ürünleri dışında doğal kaynakları çok zayıftır.
Dünya’nın en gelişmiş 3. ekonomisine sahiptir ve İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombasına mağruz kaldığı için ekonomisi büyük zarar görmüştür.

Ekonomik olarak çok güçlü bir ülke olan Japonya özellikle milli ekonomi sisteme geçerek 1960 ve 1980 yılları arasında büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Gıda, fosil yakıt, makine, kimyasal, otomotiv, elektronik ürünler, gemi ve işlenmiş gıda alanında gelişmiş bir üretim ve sanayiye sahiptir. Dünya’da balıkçılık sektörünün %15’ine sahiptir. İşsizlik oranı %4 olmakla birlikte 70 milyonun üzerinde bir iş gücüne sahiptir. En büyük ticaret ortakları; Çin, ABD ve Güney Kore’dir.

Ülkenin %73’i tarım, sanayi ve yerleşime uygun değildir ve nüfus dar alanlarda toplanmıştır. Nüfusun %80’inin den fazlası en büyük adası olan Honshu adasında yaşamaktadır. Japonya’nın %99’u etnik köken olarak Japon’dur ve bu oran ile Dünya sıralamasında birinci konumdadırlar. Yine 84 ile Dünya’nın en yüksek ikinci ortalama ömür süresine sahiptir. Nüfusu yaşlıdır ve halkın %25’i 60 yaşının üzerindedir. Toplumda intihar sıklıkla yaşanmaktadır.

Başkent Tokyo’da 35 milyonun üzerinde insan yaşamaktadır ve Dünya’nın en kalabalık metropol şehri konumundadır. Japonlar kültürüne sadık ve kapalı bir toplum olsa da son yıllarda Tokyo’nun da gelişmesi ile birlikte gece hayatı çok hızlıdır. Japonya’nın milli dini Şintoizmdir ve Budizm ile çok benzemektedir.