Kısa filmler görsel efektlerden ziyade vermek istediği mesajlar bakımından önemlidir. Bu kısa filmde ise maalesef artık dünya nüfusunun giderek artan bir kısmının, yakından şahit olmak zorunda kaldığı iç savaş konu alınmış.

ic savas konulu kisa film kapak

This War of Mine kısa filmi

Bu yazıya konu olan film ise bir oyundan ilham almış. Oyunun adı This War of Mine, Türkçe karşılığı ise “bu benim savaşım”. Belki aranızda oynamış olanlarınız dahi vardır. Oyundaki kamera açıları filme çok hoş bir şekilde uyarlanmış bu da filmi izlerken oyunu hatırlamanıza yardımcı oluyor.

Filmin yapımcılığını Daha Değil ekibi üstlenmiş. Bence oyunların kısa filmlerindeki en önemli husus oyundan kopmadan mesajı vermektir ki bence bu konuda başarılı olmuşlar. Sizi oyundan kopartmadan aynı hisleri yaşatarak mesajlarını vermeyi başarmışlar.

Savaşlarda herkes asker değildir

Filmdeki mesajı bir cümle ile özetlememiz gerekirse bence en iyi özet budur. Film bizleri bir savaş atmosferinin içerisine sokuyor ama bu atmosferin karakterleri askerler değil sivil halk oluyor. İlham alındığı oyundaki amacınız ise bir grup sivili yöneterek hayatta kalmaya çalışmak, savaşın tüm zorluklarına rağmen.