Merhaba askeriharekat.com okuyucuları, bu yazımızda ASELSAN şirketinin AKKOR Sistemi yani AKKOR tank koruma sistemini açıkladık. İyi okumalar.

Ülkemizin doğusunda sınır güvenliğimizi sağlamak,  ülkemizi bölücü unsurlardan korumak için  pkk/ypg/pyd/işid terör örgütleri ile çatışma halindeyiz. Bu terör örgütleriyle zaman zaman da sıcak temasa girebiliyoruz.

 Ülkemiz yine sınır güvenliğini sağlamak ve ülkemizi her türlü terör riskinden korumak için 24 Ağustos 2016‘da Suriye de “Fırat kalkanı” adı altında bir Askeri Harekat başlattı. Bu Askeri Harekat çerçevesinde Tanklarda aktif olarak kullanıldı.

Hatırlayacağınız üzere Fırat kalkanın’da bazı tanklarimiz ypg’nin güdümlü roketlerinin hedefi haline gelmişti.

Ancak, ASELSAN’ın 2008 yılında başlattığı ve 2020 de tamamlayacağı AKKOR tank koruma sistemi ile bu duruma son verilecek, tanklarımız roketlere karşı güvenilir hale gelecektir.

AKKOR tank koruma sistemi Altay tankında kullanılacak tank koruma sistemidir.

Şimdi gelin AKKOR tank koruma sisteminin özelliklerine bakalım.

ASELSAN tarafından geliştirilecek olan AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini  kısa sürede algılayacak. Üzerinde bulunan sensörler ile tanksavar tehditlerini bertaraf edecek.

Ayrıca, hafif zırhlı araçlar için de Akkor Lite modeli için çalışmalar yapılıyor.


Aktif koruma sistemini kullanan diğer devletler ;

Trophy İsrail
Drozd Rusya
Zaslon Rusya
LEDS-150 İsviçre
AKKOR 2020 Türkiye
AKKOR LİTE 2023 Türkiye

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.Daha çok haber için bizi Instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.