ABD yüz ölçümü olarak en büyük ilk 5 ülke arasındadır. 50 farklı eyaletten oluşan federal yapıda bir ülkedir. 48’i ülke içerisinde diğer ikisini ise Hawaii adaları ve Alaska oluşturmaktadır. Komşuları Kanada ve Meksika’dır. Atlas ve Büyük Okyanusa kıyısı vardır.
Ülkede birçok akarsu bulunmaktadır ve Mississippi akarsuyu Dünya’nın da en büyük akarsuyu konumundadır. Yine birçok göl bulunmaktadır. Kıyı kesimleri hariç karasal iklim hakimdir. Bitki örtüsü çeşitli olmakla birlikte ülkenin %30’u ormanla kaplıdır.
Bayrağı kırmızı, beyaz ve mavi renkten oluşur. Bayrağında 13 tane şerit bulunmaktadır ve bu şeritler Birleşik Krallığa karşı verilen bağımsızlık savaşında ki koloni sayısını belirtmektedir. Yine bayrağında 50 adet yıldız vardır ve bu da eyalet sayısını belirtir.
Yerli halk Kızılderili olsa da nüfusun çoğunu kuruluş aşamasında ki Avrupalılar oluşturmaktadır. Zenciler ve Asya kökenliler de oldukça fazladır. Nüfus artış hızı düşüktür. Tarım ve hayvancılık önemli olsa da ülkede Sanayi ve Hizmet sektörü çok gelişmiştir. Elektronik makine, kimyasal madde, uçak, gemi, silah sanayi çok gelişmiştir. Yer altı kaynakları çok zengindir. Petrol, doğal gaz, uranyum, demir gibi hammaddeler çok bulunmaktadır. Enerjiyi ağırlıklı olarak nükleer ve güneş enerjisinden sağlamaktadır. Turizm çok gelişmiştir. Hollywood dünyanın en büyük film stüdyosudur ve çok turist çekmektedir. Yine Ulusal parklar, Hawaii adaları gözde turizm merkezidir.
1. ve 2. Dünya savaşı sırasında etkin rol oynamış ve savaşa sonradan girmesine rağmen hem ülkelere silah satmış hemde girdiği tarafların kazanmasına sebep olmuştur. 2. Dünya savaşında Japonya’ya iki atom bombası atmış ve büyük bir insanlık suçu işlemiştir.
Kara, demir ve hava yolu çok gelişmiş olmakla birlikte Dünya’nın en büyük limanlarına sahiptir. Amerikan toplumu çok tüketen ama az üreten bir toplum olduğu için bu toplumun ihtiyaçlarını görmek zorundadır ve bu yüzden birçok ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarına saldırmaktadır.

Bu yazımızda ABD Askeri Gücünü yayınladık. Ülkelerin Askeri Güçlerini öğrenmek ve karşılaştırmak için sitemizi kullanabilirsiniz.