Almanya köklü bir devlet ve millet anlayaşına sahip bir ülkedir. 1. ve 2. Dünya savaşlarında aktif rol oynamış ve iki savaştan da yenik ayrılmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında Amerika, Rusya, İngiltere ve Fransız işgaline uğramıştır. 1990 yılına kadar iki blok olarak yönetilmiş, 3 Ekim 1990 itibari ile Almanya Federal Cumhuriyeti kurulmuştur.

Almanya Orta Avrupa’da yer almakla birlikte Danimarka, Polonya, Avusturya ve Fransa gibi ülkeler ile komşudur. Kuzeyinde Baltık denizi bulunmaktadır. Ülkenin orta kısmı ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Ren, Tuna ve Elbe nehirleri ülkenin başlıca su ihtiyacını karşılamaktadır. Hammade kaynakları olarak zengin olmakla birlikte demir, kömür, potasyum, uranyum ve bakır kaynakları bolca bulunmaktadır.

Almanya’da ılıman bir eklim bulunmaktadır ve her mevsim yağış çok fazladır. Doğu bölgesinde sadece karasal iklim hakimdir.

Almanya ekonomik olarak Avrupa’nın abisi konumunda bulunmakla birlikte güçlü bir semaye ve iş gücüne sahiptir. Dünya’nın en büyük 4 ekonomisi arasındadır. İşsizlik oranı %5 gibi düşük bir orandır. Ülkede otomotiv, ilaç, kimya, bilgi teknolojileri, iletişim, çelik, enerji ve inşaat sektörleri oldukça gelişmiştir.

Otomotiv şirketleri olan Mercedes ve BMW Dünya üzerinde ki birçok ülkeden çok daha güçlü konumdadır. Avrupa’nın en çok nüfusuna sahip ikinci ülkesidir ve nüfusunun %7.7’sini göçmenler oluşturmaktadır. Ülkenin resmi dili Almanya olmasına rağmen Türkçe de fazlaca konuşulmaktadır. Ülkenin %70’i ikinci bir yabancı dili konuşabilmektedir. Ülkenin %66.8’i Hristiyan, %2’si Müslüman geriye kalanı ise ateisttir.

Bu yazımızda Almanya’nın Askeri Gücü yayınladık. Ülkelerin Askeri Güçlerini öğrenmek ve karşılaştırmak için sitemizi kullanabilirsiniz.